więcej niż interior & industrial design

"JEDEN METR KWADRATOWY - OBSZAR, TERYTORIUM"

Przekroczenie granicy płaskości i jednostronności widzenia rysunku, daje widzowi szansę odkrywania i śledzenia przestrzennych powikłań. Proces rysowania w przestrzeni ukazuje wirtualną rzeczywistość rysunku przełamującego schematyczną konwencję.

"JEDEN METR KWADRATOWY - OBSZAR, TERYTORIUM"

Metr kwadratowy w ujęciu matematycznym to pole równe polu kwadratu o boku 1 metra. Obszarem, terytorium badań stało się surowe lniane płótno o dokładnie wyliczonej proporcji 100x100 centymetrów. Wielkość tej materii posłuży jako punkt wyjścia do ukazania innego oblicza m².

Pierwsza odsłona ukazująca metr kwadratowy w nowej konwencji przedstawiała lniane nitki pozyskane z rozdzielenia wątku od osnowy. Układając je na posadzce jedna obok drugiej, metr kwadratowy powiększył swoją objętość dwukrotnie. Dokonana destrukcja pozwoliła na transformację płaskiej tkaniny w przestrzeń poprzez połączenie metrowych odcinków w jedną wielokilometrową całość. Zaczęła ona funkcjonować w przestrzeni jak gęsta sieć strun rozpiętych pomiędzy dwoma odległymi punktami, nie posiadająca początku ani końca, przynajmniej łatwego do zidentyfikowania. Możliwość swobodnego rysowania powstałą całością tworzyła nieskończoną możliwość kreacji w przestrzeni, nadal operując ideą jednego metra kwadratowego obszaru.

Finalną odsłoną tematu stał się kłębek powstały po dosłownym „zwinięciu” poprzedniej fazy ekspozycji. Kłębek wielokilometrowej nici przytwierdzony do ściany ukazał metaforyczne ujęcie matematycznej płaszczyzny, która poprzez wyjście w przestrzeń sztuki pozwoliła na spostrzeżenie głębszej, filozoficznej odsłony z pozoru stałej i niezmiennej wartości.